Język chiński dla osób z Europy, a w szczególności z Polski, kojarzy się głównie z niezrozumiałym, trudnym i przede wszystkim dość specyficznym „syczeniem”. Słowa są bardzo do siebie podobne, a zrozumienie tego języka bez odpowiedniego przygotowania graniczy z cudem. Na szczęście obecnie możemy śmiało spróbować nauczyć się tego języka, a jest on bardzo ważny, szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej z racji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Dlatego też zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo warto zacząć uczyć się tego trudnego języka. Nauka może odbywać się online, jak i w trakcie tradycyjnych lekcji stacjonarnych, jednak warto pamiętać, że nauka na własną rękę może nie być wystarczająca.

Język chiński – rzeczywiście tak trudny jak się wydaje?

Zdecydowanie najtrudniejszym aspektem nauki tego języka nie jest mowa, lecz pisownia. To właśnie ona jest odpowiedzialna za trudny charakter języka chińskiego. Wszyscy dobrze wiedzą jak wygląda pismo języka mandaryńskiego. Są to znaki, które muszą być odpowiednio napisane, gdyż jedno małe pociągnięcie niebędące częścią znaku, może całkowicie zmienić jego znaczenie, lub doprowadzić do sytuacji, że tekst będzie niezrozumiały. Jedyną możliwością jest zapamiętywanie znaków i ciągła praktyka, by być pewnym, że dobrze zapisujemy kolejne znaki. Sama pisownia nie jest również tak łatwa, gdyż to właśnie ona stanowi dodatkowe utrudnienie. Znaki, a raczej konkretne kreski znaków, trzeba zapisywać w odpowiedniej kolejności.

Kolejność pociągnięć – dlaczego taka ważna?

Teoretycznie jeśli wiemy, jak dany znak wygląda, możemy napisać go w takiej kolejności jak chcemy, jednak będzie to niepoprawne i tylko utrudni rzeczywistą naukę języka chińskiego. Ilość uderzeń jest bardzo ważna, gdyż na jej podstawie ułożone są słowniki, dzięki czemu używając poprawnej pisowni i znając kolejność oraz ilość pociągnięć – możemy korzystać ze słownika. W przeciwnym wypadku nie będzie to ani możliwe, ani jakkolwiek korzystne. Nauka pisowni w odpowiedniej kolejności pociągnięć pędzla (lub długopisu) jest bardzo ważnym elementem nauki samego języka. To właśnie zasady pisowni kresek w odpowiedniej kolejności pozwolą na rozwinięcie pamięci mięśniowej, a co za tym idzie – łatwiej będzie przyswoić większą ilość znaków, których jest naprawdę sporo.

Zasady pisowni chińskich znaków

Nie zachowując konkretnej kolejności pisowni znaków, utrwalamy się jedynie w złych nawykach i sama nauka języka chińskiego będzie trudniejsza i będzie bardziej przypominać syzyfową pracę, niż rzeczywiste czerpanie wiedzy. Jest kilka różnych zasad pisowni znaków. Czasami trzeba będzie łączyć niektóre z nich, gdyż by napisać bardziej skomplikowane znaki, trzeba będzie korzystać z kilku zasad na raz. Zasady natomiast prezentują się następująco:

  1. Od góry do dołu.
  2. Od lewej do prawej.
  3. Poziome kreski przed pionowymi.
  4. Poziome kreski przed pociągnięciami w dół w lewo.
  5. Pociągnięcie w dół w lewo przed w dół w prawo.
  6. W pierwszej kolejności otaczające pociągnięcia, a na końcu zamykające.
  7. Środkowe pociągnięcia, a następnie boczne.
  8. Wewnętrzne, po nich boczne.

Na pierwszy rzut oka jest to dosyć skomplikowane, jednak już po krótkiej nauce można zobaczyć, że wszystkie te zasady są bardzo logiczne i nie są wcale tak trudne, jak uważaliśmy na początku. Praktyka to podstawa, a im więcej ćwiczymy, tym łatwiej będzie nam przychodziło poznawanie nowych znaków oraz ich zapamiętywanie. Kolejność stawiania kresek można natomiast porównać do pisowni słów w naszym języku. Powiedzmy słowo „jabłko” – nieodpowiednie pociągnięcia w języku chińskim to tak, jakby słowo „Jabłko” zapisać „Ajkbło”. Nie znajdziemy takiego w słowniku, jednak można by się domyślić, co to za słowo.

Jeśli natomiast będziemy mieć problemy, nawet po dłuższym czasie nauki języka – zawsze możemy skorzystać z usług tłumacza chińskiego, który z pewnością pomoże nam przetłumaczyć dany tekst, a przy okazji da nam kilka cennych rad, w związku z nauką języka chińskiego. Warto nie zrażać się trudnością tego języka już na początku jego nauki.

>

Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail. Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!

Email *

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena

About author

Radosław Socha