Coraz częściej można usłyszeć w przestrzeni publicznej, jak i zawodowej o tym, jak bardzo profesjonalne tłumaczenia są niezbędne w budowaniu firmy oraz jej pozycji na rynku międzynarodowym. Umowy, a nawet zwykłe maile potrafią przysporzyć wiele problemów z możliwymi błędami logicznymi, składniowymi, gramatycznymi itd. Dlatego też wysoce ceniona jest wówczas pomoc osoby nazywanej potocznie jako – native speaker. Pomoc tych osób jest obecnie na wagę złota, gdyż ich umiejętności są wielce przydatne w trakcie tłumaczeń. Kim więc są i dlaczego są tak popularni i pomocni? Tego dowiedzieć można się z dalszej części tekstu.

Kim jest native speaker?

W obecnych czasach niemalże każdy natknął się już na to pojęcie, czy to w szkole, gdzie ich pomoc była bardzo przydatna w trakcie nauki języka angielskiego, czy w pracy lub też po prostu na ulicy. Native speaker  to osoba, która jest rdzennym użytkownikiem języka angielskiego, co definiuje jego pochodzenie z krajów, w których językiem państwowym jest właśnie angielski. Są to oczywiście m.in.: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia czy Australia. Nauka jednego języka, który jest przeważającym, daje możliwość poznania tegoż języka na bardzo wysokim poziomie. Ponadto dalsza nauka i zgłębianie wszystkich jego aspektów pozwoliła na doszlifowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Ważną informacją jest też, że native speaker nie ma problemów z tłumaczeniem nawet prawniczych pism, gdyż w razie potrzeby jest w stanie skontaktować się z prawnikiem, który pozwoli na zminimalizowanie prawniczych zwrotów i  wytłumaczy ewentualne niezrozumiałe fragmenty specjalistyczne.

Dlaczego native speaker jest najczęściej wybieranym profesjonalnym tłumaczem na język angielski?

Mogłoby się wydawać, że niemal każdy, niezależnie od pochodzenia, będzie w stanie nauczyć się na tyle dobrze języka, by tłumaczyć bez profesjonalnie bez problemu. Oczywiście da się nauczyć równie dobrze języka angielskiego, co native speaker, jednak zajmie to naprawdę dużo czasu, a osób tak dobrze znających język nie jest tak dużo. Tłumacze znają zazwyczaj język niesamowicie dobrze, jednak native speaker zawsze ma przewagę, gdyż zna go od podszewki i zrozumie wszystkie idiomy, specjalistyczne słownictwo, czy zwroty, które niekiedy są obce nawet dla bardzo dobrze wykwalifikowanych tłumaczy.

Popularność native speakerów może prowadzić do prostych wniosków – skoro jest to obecnie popularny, profesjonalny i dokładny sposób tłumaczenia, to jego powszechne używanie jest jak najbardziej zrozumiałe. Nie mija się to z prawdą, gdyż w obecnych czasach biznesy międzynarodowe to logiczne następstwo globalizacji. Tym samym każda firma oferująca swoje towary i usługi w innych krajach, musi korzystać z usług tłumaczy, którzy zapewniają wysokiej klasy tłumaczenia. Zatrudnienie native speakera jest więc rozwiązaniem, które da gwarancję, że wszystkie dokumenty, maila czy pisma zostaną przetłumaczone w taki sposób, by odbiorcy zrozumieli je w taki sposób, jaki chcieliśmy, by były zrozumiane.

Czy  native speaker jest opłacalny?

Pytanie to jest dość trudne, gdyż wszystko zależy od sytuacji, w jakiej firma się znajduje. Usługi native speakera nie są na tyle kosztowne, by rujnowały budżet, a wręcz przeciwnie. Wydatek związany z jego usługami z pewnością opłaci się w wielu aspektach. Negocjacje międzynarodowe, wymiana ofert handlowych, a nawet zwykła wymiana maili, które czasami potrafią zaważyć o losach współpracy między firmami. Wtedy też native speaker będzie najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, gdyż oferuje on tłumaczenie przystępne, lecz posiadające wszystkie niezbędne elementy.

Wydatek na tłumaczenie native speakera jest więc bardzo korzystne dla firm. Ponadto ta inwestycja z pewnością zwróci się, kiedy negocjacje handlowe przejdą pomyślnie. Wycena tłumaczenia jest natomiast indywidualna i zależy od wielu składowych czynników, które trzeba poddać analizie, dlatego też nie można podać konkretnej kwoty, jaką przyjdzie zapłacić za usługi native speakera.

>

Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail. Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!

Email *

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena

About author

Radosław Socha