Tłumacz przysięgły języka francuskiego, czyli specyfika języka francuskiego okiem profesjonalisty

Język francuski od wieków uważany jest za język miłości, poezji i namiętności. Od zawsze wzbudza zachwyt, a jego znajomość była umiejętnością pożądaną zarówno w czasach romantycznych jak i w tych bardziej współczesnych, dlatego też fachowe umiejętności, które posiada tłumacz przysięgły języka francuskiego są bardzo pożądane. . Nad fenomenem języka francuskiego zastanawialiśmy się analizując język przy różnych okazjach: zarówno przy wykonywaniu pilnych tłumaczeń ekspresowych jak i pochylając się nad tłumaczeniami o tematyce niecodziennej, specjalistycznej, czy literackiej. Czy język francuski słusznie uważany jest za piękny?

Tłumacz przysięgły języka francuskiego – skąd wziął się francuski?

Język francuski ma swoje korzenie w języku łacińskim i pochodzi z grupy języków romańskich, które charakteryzują się miękkim i delikatnym brzmieniem. Od początku XVIII wieku język francuski był językiem międzynarodowym i podobnie jak dzisiaj w języku angielskim, można było porozumiewać się w nim z szeroką grupą społeczną o różnych narodowościach. Był także wyznacznikiem statusu społecznego – to na niego tłumaczono książki, był językiem dyplomacji i sztuki.

Z czego jeszcze zasłynął język francuski? Dziś jest językiem urzędowym w 44 krajach m.in. w krajach afrykańskich np. Maroko czy Senegalu. To język ojczysty takich sław jak Marion Cotillard, czy Jean Reno, a także wielkich dzieł literackich uważanych za najpiękniejsze w swojej epoce. Powieści Moliera czy Prousta do dziś przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, by mogli rozkoszować się nimi miłośnicy literatury pięknej na całym świecie.

Współczesny język francuski, czyli jak język miłości zmieniał się przez wieki

Dzisiejsza forma i brzmienie języka francuskiego różni się od tej sprzed wieków, gdy bił rekordy popularności. Najtrudniejsze z czym trzeba się zmierzyć zarówno przy tłumaczeniu jak i przy samodzielnej nauce, to ewolucja poszczególnych wyrażeń. Co jest jej przyczyną? Bardzo duża ilość imigrantów spowodowała, że potoczny język francuski może być niezwykle trudny do zrozumienia i przetłumaczenia. Zaskoczeniem może być choćby nie używanie pełnego zwrotu „ne pas” w przeczeniu. Jedna z podstawowych zasad gramatycznych nijak się ma do potocznej rozmowy dwóch kolegów.

Innym trendem, który z powodzeniem funkcjonuje w języku francuskim jest sposób pisania sms’ów. Rodowity francuz, aby maksymalnie skrócić długość wiadomości zastosuje wyrażenia niespotykane w żadnego innego rodzaju korespondencji. W sms’sie możemy się spotkać z „slt”, „bcp”, czy „pk” co po przetłumaczeniu oznacza kolejno salut – cześć, beaucoup – dużo, a także pourquoi czyli dlaczego. Próba rozszyfrowania tych wyrażeń może zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowanego ucznia.

Ewolucje językowe spowodowały, że dziś nie tak łatwo porozumieć się w języku francuskim. Zarówno nauka jak i tłumaczenia muszą uwzględniać wciąż na nowo powstające wyrażenia, tak by znajomość języka nie stała się martwą umiejętnością, a faktyczną zdolnością porozumiewania się. Mimo tego język francuski nadal pozostaje jednym z najbardziej melodyjnych języków świata.

Kiedy tłumacz przysięgły języka francuskiego jest dziś nam potrzebny?

Francuski, zaraz po angielskim i hiszpańskim stał się jednym z najpopularniejszych języków biznesowych. Spowodowane jest to oczywiście kolonialną historią tych krajów. Francja w przeszłości posiadała wiele kolonii rozsianych naokoło globu, dlatego też język francuski w naturalny sposób stał się językiem biznesu. Dziś tłumacz przysięgły języka francuskiego potrzebny jest zawsze tam, gdzie należy przetłumaczyć ważne pisma i dokumenty. Warto podkreślić, że taka usługa sprawdza się zarówno w biznesie, jak i sprawach życia codziennego – dokładne przełożenie tekstu z francuskiego wymaga znakomitych umiejętności i rozległej wiedzy z kultury, obyczajów i języka Francji, dlatego też usługi tłumacza przysięgłego języka francuskiego są tak bardzo popularne.

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena