Tłumaczenia nepalski

Tłumacz w podróży, czyli tajemniczy język nepalski

Nepal jest jednym z tych egzotycznych miejsc, które co roku przyciągają coraz więcej turystów. To kraj z największą liczbą ośmiotysięcznych szczytów wśród których do dziś żyją górskie plemiona. Spotkanie jednego z nich może być prawdziwą podróżą w czasie. Aby ją odbyć niezbędne może się okazać towarzystwo doświadczonego przewodnika górskiego, który jednocześnie zajmie się tłumaczeniem języka nepalskiego.

Językiem nepalskim posługuje się 1/3 ludności Nepalu, czyli prawie 11 milionów ludzi. Jest także uważany za język administracji, jednak jest także wiele innych obecnych w Nepalu języków etnicznych, które pretendują do tej roli. Choć językiem nepalskim posługują się społeczności w Bhutanie, czy w Indiach, to właśnie trekkingowe wycieczki górskie są najlepszą okazją do skorzystania z tłumaczenia ustnego.

Wybierając się w podróż po Nepalu trzeba wziąć pod uwagę, że to jeden z najsłabiej zurbanizowanych krajów świata. Jest to spowodowane tym, że większość z jego miast jest usytuowana na wysokości 6000 m.n.p.m. Podróżowanie po nim może okazać się wyzwaniem nie tylko kondycyjnym, ale i językowym. Przewodnik posiadający umiejętność tłumaczenia języka nepalskiego może okazać się prawdziwym skarbem w chwili zetknięcia z górskimi plemionami.

Na czym dokładnie polegają tłumaczenia ustne w podróży? Ze względu na specyfikę sytuacji tłumacz musi w jednym momencie przełożyć tekst wypowiedziany w języku źródłowym na język docelowy. Trudność tego procesu polega na równoczesnym słuchaniu, rozumieniu, tłumaczeniu oraz przekazywanie komunikatu w innym języku. W tłumaczeniach ustnych każdego języka, także nepalskiego, należy uwzględnić kontekst kulturowy wypowiedzianego zdania, który w zależności od kraju może definitywnie zmienić jego sens.

Z czym jeszcze musi się zmierzyć przewodnik po górskich pasmach Nepalu? Doświadczenie w tego typu podróżach ma na pewno nieodzowne znaczenie, ale liczy się także znajomość topografii miejsca i umiejętność odczytywania znaków w języku nepalskim. Tłumaczenie ich na język docelowy polega na odczytaniu znaków w piśmie dewanagari, czyli systemie składającym się z 46 symboli. Trudność jego tłumaczenia polega na uwzględnieniu kilkunastu znaków interpunkcyjnych, oraz tych które zmieniają znaczenie fonetyczne.

Tłumaczenia w podróży wymagają od przewodnika także określonych predyspozycji. Odporność na stres, podzielność uwagi, czy refleks to zbiór cech, które powinien posiadać każdy tłumacz ustny. Przy okazji zwiedzania bardzo ważnym aspektem w przypadku języka nepalskiego jest codzienne obcowanie tłumacza z językiem. Tylko wtedy potrafi on oddać różnice między samogłoskami krótkimi i długimi i poprawnie wypowiedzieć słowa w tym języku, a tym samym porozumieć z mieszkańcami górskich wiosek.

Podróż po Nepalu jest dla każdego turysty niesamowitym przeżyciem. W przypadku trekkingu górskiego warto rozważyć pomoc przewodnika – tłumacza, który potrafi bezpiecznie przeprowadzić turystów przez górskie pasma i zapoznać z nepalską kulturą.

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena