Tłumaczenia turkmeński

Pomysł na podróż z tłumaczem – nieodkryty język turkmeński

Turkmenistan to jeden z tych krajów który wciąż czeka na odkrycie. Ta fascynujące część Azji jest miejscem w którym przez setki lat stykały się losy różnych kultur – od starożytnych Persów i Aleksandra Wielkiego aż po burzliwą historie ze Związkiem Radzieckim. Turkmenistan odzyskał niepodległość w 1991 roku jednak do dziś jest krajem nie ochłonął jeszcze po wyjściu spod obcego reżimu i stanowi zagadkę dla wielu z nas. Żeby dobrze go poznać i zrozumieć, potrzeba naprawdę dobrego tłumacza – nie tylko języka turkmeńskiego, ale i zawiłych losów państwa.

Podróżując po Turkmenistanie można odnieść wrażenie, że to kraj pełen zaskakujących niespodzianek. Nowożytna historia nie pozostawia złudzeń – ludność Turkmenistanu przez lata żyła w państwie stosującym terror i reżim będąc pod jarzmem Związku Radzieckiego, a później własnego prezydenta, wpadając przy tym ze skrajności w skrajność. Pomimo, że Turkmeni odzyskali niepodległość w 1991 roku to dopiero w 2013 roku po raz pierwszy mogli zagłosować w wielopartyjnych wyborach parlamentarnych.

Mimo wielu historycznych zawirowań mieszkańcom Turkmenistanu udało się zachować własny język – mało znany na świecie i niepopularny w biurach tłumaczeń. To właśnie dzięki jego znajomości mamy możliwość poznać długą listę wykopalisk archeologicznych wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Bogata historia starożytna powoduje, że podróż w czasie po Turkmenistanie warto odbyć z tłumaczem języka turkmeńskiego, który pomoże nam poznać ten jeszcze nieodkryty kraj Azji i tajemnice jego języka.

Czym charakteryzuje się język turkmeński? Jego korzeni należy szukać w grupie języków tureckich. W samym Turkmenistanie posługuje się nim 3,4 mln ludzi i dodatkowo 3 mln na całym świecie m.in. w Syrii, Turcji, czy Afganistanie. Mimo, że funkcjonują w nim dialekty to tylko jeden z nich zyskał zdecydowanie większą popularność i obowiązuje praktycznie na całym terenie Turkmenistanu. Podróż z tłumaczem ustnym bądź osobą która zna w pewnym stopniu język turkmeński nie musi okazać się tak konieczna, gdy wybierzemy się w rejony zamieszkałe przez Polaków, których w Turkmenistanie jest aż 5000.

Wybierając się w podróż po tym azjatyckim kraju warto pamiętać o tym, że informacje mogą być zapisane w dwóch różnych alfabetach: zarówno w alfabecie łacińskim opartym o alfabet turecki jak i w cyrlicy, która jest pozostałością po okresie okupacji Związku Radzieckiego. Taki stan rzeczy dodatkowo utrudnia samotną podróż, bez pomocy tłumacza.

Język turkmeński jest jednym z tych bardziej egzotycznych języków którego naukę wybiera niewielu tłumaczy i podróżników. Warto jednak poznać choć niektóre zwroty by móc swobodnie przemieszczać się po kraju i zobaczyć jego archeologiczne perełki.

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena