Nauka języka jest bardzo szerokim pojęciem, gdyż jedni uczą się go jedynie po to, by móc dogadać się w codziennych sytuacjach w kraju lub zagranicą, a inni chcą nauczyć się na takim poziomie, by móc być tłumaczem lub mieć certyfikat respektowany przez uczelnie wyższe. Dlatego też w tym artykule skupmy się na tym, kiedy tak naprawdę warto jest mieć certyfikat językowy. Oczywiście zawsze lepiej jest mieć, jednak nie każdy będzie z niego korzystał tak, jakby mógł.

Certyfikat biegłej znajomości języka

Poziom średnio zaawansowany to ten, w który najwięcej osób celuje i daje on już nieco możliwości. Znajomość języka na poziomie średnio zaawansowanym pozwala na uczenie się w szkołach wyższych oraz jest respektowany w różnego rodzaju korporacjach. Taki certyfikat jest już pewną możliwością na przyszłość i otwiera drzwi na wiele nowych możliwości pracy za granicą lub wyjechania na studia. W przypadku języka angielskiego taki certyfikat nazywa się „PET” czyli Preliminary English Test. W większości uczelni tego typu certyfikat dostaje się po ukończeniu kursu angielskiego, dlatego nie trzeba wówczas kończyć dodatkowych zajęć czy przyspieszonych kursów.

Trzeba jednak pamiętać, że ten certyfikat to jedynie początek drogi, by móc zostać tłumaczem lub native speakerem. Następnym krokiem będzie zdobycie certyfikatu językowego na poziomie: „średnio zaawansowany wyższy”, czyli w przypadku języka angielskiego FCE – First Certificate of English. Wówczas świadczy on o znajomości języka na poziomie B2 czyli biegłe posługiwanie się językiem w formie pisanej, umie rozmawiać, rozumie język i jest w stanie włączyć się do rozmowy. Ten certyfikat również można zdobyć na studiach kończąc kurs języka angielskiego, który trwa zazwyczaj cztery semestry.

Jak zostać native speakerem?

Wiele osób, które chcą uczyć w szkołach lub pracować w biurach tłumaczeń muszą mieć lepszy certyfikat, który udowadnia znajomość języka na wysokim poziomie. Pierwszym z tego typu certyfikatów będzie CPE, czyli Certificate of Proficiency in English. Osoba posiadająca tego typu certyfikat zna język angielski równie dobrze co swój język ojczysty, dzięki czemu może być native speakerem, a jak dobrze wiadomo, są oni obecnie bardzo pożądani przez rynek nauki języków. Jednak by móc nauczać w tym języku, trzeba posiadać certyfikat TEFL, czyli Teaching English as Foreign Language. Ten certyfikat umożliwia nauczanie języka angielskiego w krajach nieanglojęzycznych. Jeśli więc komuś zależy na tym, by nauczać języka angielskiego, ten certyfikat pozwoli wejść do tej branży.

Certyfikat potrzebny na uczelnie zagraniczne?

Tak. By móc uczyć się w szkole wyższej za granicą, potrzebny jest certyfikat, że zna się język na wystarczającym poziomie, by móc pobierać nauki. W języku angielskim jest to certyfikat TOEFL, czyli Test of English as a Foreign Language. Jest to test, którego wynik obowiązuje przez dwa lata. Wówczas można starać się dostać na uczelnie anglojęzyczne.

Czy certyfikat jest niezbędny?

Zależy od tego, jakie ma się oczekiwania. Jeśli wiążemy przyszłość z danym językiem lub chcemy mieszkać za granicą i tam się uczyć, jak najbardziej jest on potrzebny. Jeśli jednak nie planujemy, by ten język był ważny w naszym życiu zawodowym, certyfikat nie jest nam wówczas potrzebny. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy. Zawsze lepiej mieć certyfikat, niż go nie mieć.

Tłumaczenia to bardzo ważny element s dzisiejszym świecie, patrząc na umowy międzynarodowe, korespondencję między firmami czy korporacjami, dlatego w przypadku, kiedy musimy przetłumaczyć jakiś tekst, warto jest skorzystać z usług specjalistów, którzy przetłumaczyli wiele tekstów i mają doświadczenie, pozwalające łatwo i sprawnie przetłumaczyć każdy tekst. Biuro tłumaczeń Radmal to najwyższa jakość usług i indywidualne podejście do każdego klienta, dzięki czemu każdy tekst przetłumaczony jest tak, by zawierał wszelkie niuanse i główny sens tekstu. Dzięki temu nie ominie Cię żaden szczegół! Przekonaj się sam!

>

Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail. Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!

Email *

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena

About author

Radosław Socha