Język angielski jest obecnie językiem uniwersalnym, którym możemy się porozumieć niemalże wszędzie na całym świecie. Oczywiście obok niego będzie stał język francuski. Jest to podyktowane przez erę kolonializmu i państw, które miały najwięcej kolonii na całym globie. Inną kwestią, choć równie ważną jest natomiast fakt, że język angielski jest naprawdę prosty do nauki. To plasuje go na podium wśród języków uniwersalnych. Cała kultura anglosaska jest natomiast promowana przez serwisy internetowe, platformy streamingowe, piosenki, seriale itp. Dlatego też język angielski jest obecnie na tyle popularny, że dzieci uczą się go jako drugiego, naturalnego języka i często mylą słowa polskie i angielskie. Taka globalizacja pozwoliła na wprowadzanie zmian w tymże języku i różne naleciałości z innych, nawet niekiedy nie aż tak uniwersalnych i znanych języków. Jak jednak wyglądał język angielski przed tą erą? Jak zmieniał się na przestrzeni tych wszystkich lat?

Największy twórca nowych słów w języku angielskim

Niepodważalnie William Szekspir to jedna z najczęściej wymienianych osób związanych z Anglią oraz językiem angielskim. Nie jest to bezpodstawne, gdyż bardzo przyczynił się do rozwoju tego języka. Co prawda angielski używany w tamtych czasach znacznie różnił się od teraźniejszego, jednak słowa, które Szekspir wymyślił, używane są aż po dziś dzień. Wprowadził on do obiegu aż 1 700 słów, co jest liczbą, jaką trudno sobie wyobrazić, myśląc o nowych słowach. Są to m.in. „gloomy”, „Lonely”, „Fashionable”, „advertising”, „Jaded” czy „watchdog”. To jedne ze słów, które na stałe pozostały w języku angielskim, a ich genezę zawdzięcza się właśnie Williamowi Szekspirowi.

Rewolucja nowych słów!

Następnym dużym przedsięwzięciem w języku angielskim była rewolucja przemysłowa, która jak wszystkim wiadomo, miała swoją genezę głównie w Anglii. Nowe wynalazki potrzebowały nowych słów, które powstawały właśnie w języku angielskim, a następnie były tłumaczone na inne języki. Stąd też powstały słowa naukowe, takie jak: „gravity”, „acid” czy „electricity”, które kolejno znaczą: „grawitacja”, „kwas” oraz „elektryczność”. Są to słowa, które musiały być wymyślone na potrzeby opisania nowych wynalazków oraz zjawisk, których wcześniej świat nie był jeszcze świadomy.

Obecnie ilość nowych fraz jest rozwijana równie szybko, jak kiedyś, a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że bardziej, gdyż dziś w ciągu roku do słownika angielskiego dodawane jest około 4 000 unikatowych, nowych fraz. Jest to oczywiście taka ilość, że trudno spamiętać wszystkie te słowa, dlatego o istnieniu większości nowych słów, nie mamy nawet pojęcia. Te innowacje związane są głównie z rozwojem globalizmu oraz Internetu, w którym słowa pojawiają się automatycznie, kiedy nowe zachowanie, rzeczy, produkty lub trendy internetowe zostają przyjęte przez internautów. Różne skróty, czy słowa opisujące konkretne zachowania w Internecie są niezbędne, a ich ilość jest zdecydowanie zatrważająca.

Zmiany języka podczas kolonializmu zapoczątkowały zapożyczenia

Kolonializm rozpoczął okres, w którym słowa z innych języków zostały zapożyczone do języka angielskiego. To właśnie z tamtego czasu pochodzi tak słynne słowo „barbeque” oznaczające grillowanie. Zostało ono zaczerpnięte z karaibskiego, natomiast słowo utrwalone w kinie i całej popkulturze, czyli „zombie” to nic innego jak słowo pochodzące z Afryki. To tylko utwierdza w przekonaniu, że język jest żywy i ciągle ewoluuje.

Warto pamiętać, że w obecnych czasach mówimy o takim samym stopniu zmiany. Język angielski stał się zarówno językiem ulicy, jak i językiem salonów. Słowo roku 2013 to „Selfie”, które obecnie przechodzi już do lamusa i używanie go jest „przestarzałe”.  Język angielski będzie brzmiał całkowicie inaczej w innych rejonach świata, dlatego porównywanie angielskiego z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Australii może być zarówno zabawnym, jak i szokującym zajęciem, gdyż te odmiany języka angielskiego sporo się od siebie różnią.

>

Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail. Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!

Email *

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena

About author

Radosław Socha