Tłumaczenia mongolski

Tłumaczenia na krańcu świata – niesamowity język mongolski

Według raportu „World Travel and Tourism Council” jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki Mongolii jest turystyka. Obecnie jej udział wynosi 2,5% PKB, a w samym 2015 roku odwiedziło ją 386 tysięcy turystów. Mimo, że ta liczba nie wygląda zbyt imponująco na tle innych krajów, dla Mongolii to ogromny krok na przód. Na przyjezdnych czekają niesamowite, stepowe krajobrazy, ogromne odległości oraz język mongolski, który według brytyjskiego podróżnika Tim’a Severina brzmi jak „kaszel dwóch plujących na siebie kotów”. Jak się z nim zmierzyć?

Mongolia to kraj, w którym mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego na stepach wciąż żyje prawie 30% społeczeństwa. To również od nich pochodzą fundamenty języka mongolskiego. Nie ma on jednego źródła pochodzenia – ilość plemion żyjących na dzikich stepach i odległości pomiędzy nimi spowodowały, że każde z nich posługiwało się swoim dialektem i dopiero w czasach Wielkiego Imperium Czyngis-Chana uformował się zalążek języka mongolskiego.

Ze względu na liczbę dialektów język mongolski określa się mianem języka dyglosyjnego. Co to oznacza? Dyglosja oznacza dwujęzyczność, czyli stan, w którym wersja literacka w takim stopniu różni się od mówionej, że obie mogą uchodzić za dwa odrębne języki. W praktyce oznacza to, że nauka języka mongolskiego, długa i monotonna i tak nie gwarantuje, że podczas pobytu w Mongolii nie będzie potrzebne tłumaczenie. Dodatkowym utrudnieniem jest aglutynacyjność języka mongolskiego, a także harmonia wokaliczna, z którą wiąże się częstsze powtarzanie określonych samogłosek.

Pomimo ogromnego terytorium Mongolii i obecności zróżnicowanych dialektów, język mongolski jest faktycznie jednym językiem urzędowym tego kraju i jedynym w którym można się porozumieć z tamtejszą ludnością. Mimo, że wydaje się być dość niszowym językiem porozumiewa się w nim czteromilionowa społeczność Chin, a także pół miliona mieszkańców Rosji. Tłumaczenia języka nie potrzebują Mongołowie wybierający się do Chicago w którym mieszka spora grupa osób tej narodowości.

Zróżnicowanie języka mongolskiego może zdecydowanie utrudnić kontakty biznesowe. Mongolia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. Boom inwestycyjny bazuje głównie na przemyśle wydobywczym złota, srebra, miedzi, czy węgla w którym jest ulokowane większość środków z inwestycji zagranicznych. Skomplikowana branża często wymaga tłumaczeń specjalistycznych technicznej dokumentacji, a także tłumaczeń przysięgłych koncesji wydawanych w celach wydobywczych.

Nie da się ukryć, że dla większości z nas język mongolski może okazać się dużym zaskoczeniem. Gardłowe dźwięki, pochrząkiwania i inne odgłosy towarzyszące mowie są zjawiskiem unikalnym nawet dla zawodowych tłumaczy, czy lingwistów. Wybierając się tamte strony, służbowo czy turystycznie, warto poznać podstawowe zwroty.

WYCENA ON-LINE

Zadzwoń do nas +48 46 814 49 64 lub napisz E-mail bok@radmal.pl
Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki kadrze pracowników sprostamy każdemu zleceniu.

Wycena